Aç Tırtıl Türkçe Etkinliği

0
501
Aç Tırtıl Türkçe Etkinliği
Aç Tırtıl Türkçe Etkinliği

Aç Tırtıl etkinliği, Okul Öncesi Türkçe Etkinliği olarak kullanılabilir. Büyük grup etkinliğidir. Sınıf içinde oldukça kolay bir şekilde uygulanabilir.

Aç Tırtıl Türkçe Etkinliği Etkinlik Planı

Etkinlik Çeşidi: Türkçe Etkinliği (Büyük Grup Etkinliği)

Yaş Grubu: 45-60

Materyaller: Hikaye taşları, taşların kutusu

Sözcükler: Yumurta, koza

Kavramlar:  Önce – şimdi- sonra

Teknik-yöntem:  Hikaye taşlarıyla anlatım

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Bilişsel Gelişim

Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.)

Sosyal duygusal gelişim

Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. (Göstergeleri: Başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler. Başkalarının duygularının sonuçlarını söyler.)

Dil Gelişimi

Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)

Kazanım 8: Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorular sorar. Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.)

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen “tik tak saate bak şimdi hikaye başlayacak” diyerek çocukların dikkatini çeker.  Çocuklar öğretmenle birlikte sınıfta bir çember oluşturacak şekilde yere otururlar. Öğretmen elindeki kitabın kapağını çocuklara gösterir. Çocuklara “Kitabın kapağında hangi hayvanı görüyorsunuz?” diye sorar. Ardından kitabın adını söyler. Kitabı yanına bırakarak önceden hazırlamış olduğu kutuyu önüne alır. Çocuklara “Bugün hikayeyi farklı bir şekilde anlatacağım. Sizce bu kutuda ne var? Hikayeyi size nasıl anlatabilirim?” diye sorar. Cevaplar alındıktan sonra öğretmen kutuyu açarak  “Bugün hikayemizi hikaye taşları kullanarak anlatacağım” der. Çocuklara taşları gösterir ve herkesin görebileceği bir şekilde taşlarla hikayeyi anlatmaya başlar.  Hikaye okunurken çocuklara “Minik tırtılın neden karnı ağrımış olabilir? ‘koza’ ne demek? Minik tırtıl çarşamba gününden önce ne yemişti? Salı gününden sonra kaç tane erik yemişti?” sorularını sorar.

Değerlendirme de yapıldıktan sonra, çocuklara taşlarla oynamaları için 10 dakikalık süre verilir. Taşlarla kendi hikayelerini oluştururlar ve birbirlerine anlatırlar.

DEĞERLENDİRME

  • Minik tırtılın karnının ağrısı nasıl geçti?
  • Minik tırtıl kozada ne kadar kaldı?
  • Kozadan çıktıktan sonra minik tırtıla ne oldu?

UYARLAMA

Görme yetersizliği olan çocuk varsa; çocuğun uygulama öncesinde taşlara dokunarak taşları tanıması sağlanır.

Taşlar arasındaki farkları incelemesi ve farkları söylemesi teşvik edilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.