Alican’ın Kayıp Hediyesi

0
344
Alican’ın Kayıp Hediyesini Tahmin Edelim
Alican’ın Kayıp Hediyesini Tahmin Edelim

Alican’ın Kayıp Hediyesi okul öncesi bütünleştirilmiş sanat ve türkçe etkinliği olarak kullanılabilir. 5 yaş ve 6 yaş grubu için uygundur. Sınıf içinde rahatlıkla uygulanabilir.

Etkinlik: Alican’ın Kayıp Hediyesi

Etkinlik Çeşidi: Sanat-Türkçe bütünleştirilmiş etkinlik

Yaş Grubu: 60-72 ay

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ:

Bilişsel Gelişim:

Kazanım 2:Nesne, durum, olayla ilgili tahminde bulunur.(Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)

Kazanım 5:Nesne veya varlıkları gözlemler.(Bir nesne veya varlığın yapıldığı malzemeyi söyler. Nesne veya varlığın kullanılma amacını söyler.)

Kazanım 15:Parça-bütün ilişkisini kavrar.(Bir bütünün parçalarını söyler.)

Sosyal-Duygusal Gelişim:

Kazanım 3:Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.(Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)

Motor Gelişim:

Kazanım 4:Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.(Nesneleri yeni şekiller oluşturacak şekilde bir araya getirir.)

Öğrenme Süreci:

Öğretmen sınıfa içi tahta mandallara dolu bir poşetle giriş yapar. Öğrencilere elindeki mandalı göstererek “Bunun ne olduğunu biliyor musunuz? Daha önce gördünüz mü?” gibi sorular sorarak mandal hakkındaki bilgilerini ölçer. Daha sonra çocuklara incelemeleri için mandallar dağıtarak mandalın yapıldığı malzeme ve mandalın kullanım amacı ile ilgili sohbet eder. Devamında öğretmen mandallardan birini parçalarına ayırarak çocuklara “Mandalımız kaç parçadan oluşuyor? Parçaları neler?” gibi sorular sorar. Ardından öğrencilerden birinden mandalı bütün haline bakarak parçalarını masanın üzerinde birleştirmesini ister.

Daha sonra aşağıdaki ‘Alican’ın Kayıp Hediyesi’ adlı hikâyeyi okumaya başlar.

‘Alican çok telaşlı ve üzgündü. Annesinin oma verdiği hediyeyi bir türlü bulamıyordu. Onu en son dün sabah görmüştü ama nerede gördüğünü hatırlamıyordu. Her gece onunla uyurdu. Ama dün akşam yorgunluktan hemen uyuduğu için onu yanına almayı unutmuştu. Onu unutup uyuduğu için kendini suçluyordu. Annesinin hediyesini kaybetmemesi gerekiyordu. Her yere baktıktan sonra yorulduğunu fark etti ve yarın aramaya devam etmeyi düşünerek uyumaya karar verdi.’ Öğretmen, hikâyeyi burada keserek çocuklardan Alican’ın hediyesinin nasıl bir şey olabileceğini tahmin etmelerini ister. Bunun için çocuklara biraz süre tanır. Ardından her çocuğa yeterli miktarda mandal dağıtarak düşündükleri şeyi mandallarla oluşturmalarını ister. Her çocuk düşündüğü şeyi oluşturduktan sonra öğretmen çocuklardan tahminlerinin ne olduğunu söylemelerini ister. Her çocuk tahminini söyledikten sonra ‘Ben Alican’ın kayıp hediyesinin ne olduğunu çok merak ediyorum. Hikayenin devamında söylüyordur belki. Hadi hikâyeyi okumaya devam edeyim.’ Diyerek hikâyenin devamında şunları söyler:

‘ Sabah olduğunda uyanır uyanmaz “Bugün bulacağım!” dedi kendine kendine. Düşünürken çok geçmeden yan odaya koştu. En son o odada ki koltukta görmüştü. Koltuğun çevresine bakmaya başladı, altına eğildiğinde annesinin hediyesi olan oyuncak kuzuyu gördü ve hemen alıp ona sıkı sıkı sarıldı.’ diyerek hikayeyi bitirir.

Hikâye bittiğinde öğretmen, öğrencilerin tahminleri ile hikâyedeki durumun karşılaştırılmasını yapar.

Materyaller: Tahta mandallar

Kavramlar: Zaman kategorisi. Kavramlar: Dün, bugün yarın, sabah, akşam

Değerlendirme:

Bu etkinlikte en sevdiğiniz kısım ne oldu?

Siz mandallarla neler oluşturdunuz ve neden onları oluşturdunuz?

Siz daha önce hiç çok sevdiğiniz bir nesneyi kaybettiniz mi? Kaybettiyseniz, o zaman ne hissettiniz?

Bu sorulardan sonra her çocuk mandalları kullanarak yaptıkları ürünleri sergiler ve arkadaşlarının nasıl ürünler ortaya koyduklarını inceler.

Aile Katılımı:

Her veliden evde çocuklarıyla beraber mandalları kullanarak farklı şekiller oluşturmaları; çocuklarıyla mandalların günlük hayattaki kullanım yerlerini kavramalarını sağlayacak işleri beraber yapmaları istenir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.