Benim Duygum Hangisi Okul Öncesi Drama Etkinliği

0
310
Benim Duygum Hangisi Drama Etkinliği
Benim Duygum Hangisi Drama Etkinliği

Benim Duygum Hangisi etkinliği bir okul öncesi drama etkinliğidir. 5 yaş grubu ve 6 yaş grubu etkinliği olarak kullanabilir. Sınıf içinde kolayca uygulanabilir.

ETKİNLİK: BENİM DUYGUM HANGİSİ?

Kazanım ve Göstergeler

SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM

Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.

Göstergeleri:

Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.

Materyaller: Duyguların görsellerle ifade edildiği duygu kartları, karakterlerin görsellerinin yer aldığı yaka kolyeler

Sözcükler ve Kavramlar: Mutlu, Üzgün, Kızgın, Şaşkın, Korkmuş, Drama, Duygu, Hissetmek…

ÖĞRENME SÜRECİ

Drama Etkinliğinde Kullanılacak Olan Hikaye

Ormanda Dört Arkadaş

Bir gün çok yakın arkadaş olan tavşan ve aslan ormanda yürüyüşe çıkmışlar. Ormanda yürürken bir anda çok sevdikleri  dostları ayı ile karılaşmışlar ve çok ……….. olmuşlar. Birbirlerine selam verip sohbet etmeye başlamışlar. O sırada ağaçtan pat diye bir şey yere atlamış hepsi birden irkilerek çok ……….. Ağaçtan düşen sevimli maymuncukmuş. Ama aniden atladığı için  hepsi çok ………… Ayı maymuna dönüp “Ne yapıyorsun sen bizi çok korkuttun.” diyerek maymuna …………. Maymun yaptığı hatanın farkına vararak çok …………. ve arkadaşlarından özür dilemiş. Arkadaşları onu affetmişler ve maymun bu duruma çok ………… Hep birlikte sohbet etmeye başlamışlar. O sırada aslanın aklına birşey gelmiş ve tavşana dönüp ” Ormandaki havuçların hepsini sen mi yedin tavşan?” diyerek tavşana ………… Tavşanın aklına hemen yediği havuçlar gelmiş ve hepsini yediği için çok …………. Aslan tavşana bu seferlik onu affettiğini bir daha tüm havuçları yememesini söylemiş. Tavşan, aslan ona daha fazla kızmadığı için çok ………….. ve gülümseyerek aslana teşekkür etmiş. Ardından hepsi ormanda gezintiye çıkmışlar.

DEĞERLENDİRME

Uyarlama

Sınıfta dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu riski olan çocuk varsa; etkinlikle ilgili yönergeler net olarak açıklanır ve gereken süre tanınır. Gerektiği yerlerde çocuğa destekleyici ipuçları sunulur.

Aile Katılımı

Sevgili veliler bugün çocuklarla birlikte duygularımızı tanımaya, ifade etmeye yönelik etkinlikler uyguladık, kitap okuduk sizlerde evde çocuğunuzla birlikte çeşitli olaylar üzerinden bu olay sonucunda neler hissederiz bununla ilgili sohbetler edebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.