Benim Heykelim Sanat Etkinliği

0
515
Benim Heykelim Sanat Etkinliği
Benim Heykelim Sanat Etkinliği

Benim Heykelim etkinliği, Okul Öncesi Sanat Etkinliği planı arayışınız için uygun bir etkinliktir. 48-60 ay grubu için sınıf içinde kolayca uygulanabilir.

ETKİNLİK: Benim Heykelim Etkinlik Planı

Etkinlik Çeşidi: Sanat Etkinliği (Büyük Grup Etkinliği )

Yaş Grubu: 48-60 ay

Süre: 50 dk

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ

BİLİŞSEL GELİŞİM:

Kazanım 7: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre gruplar.(Nesne/varlıkları rengine göre gruplar.)

MOTOR GELİŞİMİ:

Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemelere elleriyle şekil verir.)

Sözcükler: oyun hamuru, sarı, kırmızı

Materyaller: un, su, tuz, leğen, sıvı yağ,  sarı rengi vermek için zerdeçal, kırmızı renk için vişne suyu, şekillendirmek için malzemeler(kumaş, pipet, kürdan, farklı kalıplar, boncuklar vb.)

Kavramlar: Renkler (Kırmızı-sarı)

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen öğrencilere daha önce heykel gördünüz mü? Nasıl yapıldığını merak ettiniz mi? gibi sorular sorduktan sonra çocuklar U şeklinde oturtulur. Kilden heykel yapımı adlı videoyu izletir. Daha sonra çocuklara kendi heykelleri yapmak isterlerse ne tür malzemelerden  heykel yapabilirler diye sorar.  Çocuklardan alınan cevap sonrası masaya oyun hamuru için malzemeleri koyar. Çocuklara bu malzemelerle neler yapabiliriz diye sorulur. Çocukların tahminleri üzerine konuşulur. Daha sonra bu malzemelerle kendi oyun hamurlarını baştan yaratacaklarını söyler. Ardından öğretmen malzemeleri tanıtarak leğenin içine koyar. Sınıf iki gruba ayrılır. Her gruba birer leğen verilir. Çocuklar karıştırarak ve yoğurarak hamuru elde ederler. Ardından bir gruba sarı diğer gruba kırmızı rengi vermesi için vişne ve zerdeçal boşaltılır. Kırmızı ve sarı renkli hamurlar elde edilir. İki leğendeki hamurlar ele alınarak hangi renk oldukları sorulur. Daha sonra çocuklara hangi renk hamur istedikleri sorulur ve hamurlar dağıtılır. Çocuklara yaptıkları hamurlarıyla oynamaları için bir süre izin verilir. Oyun hamuru kalıpları ve şekillendirecekleri diğer malzemeler (kumaş, pipet, kürdan, farklı kalıplar, boncuklar) konulur. Bu malzemelerle neler yapabileceğimiz çocuklara sorulur. Daha sonra oyun hamurundan özgün  fikirlerle heykel yapmaları için zaman tanınır. Herkes etkinliğini tamamladıktan sonra yapılan heykeller masalarda sergilenir. Çocuklar arkadaşlarının heykellerine bakmak için masaları gezer.

DEĞERLENDİRME

Kendi oyun hamurunuzu yapmak sizi heyecanlandırdı mı ?

Oyun hamurunu yaparken neler hissettiniz?

Hangi renk oyun hamurları yaptık?

Çevremizde kırmızı/sarı  renkte neler var ?

Şekillendirmek için kullandığınız malzemeler hamur üzerinde ne tür desenler oluştu?

Uyarlama

Sınıfta Down Sendromlu Olan Bir Çocuk Varsa;

Etkinlik sırasında verilen yönergeleri yerine getirebilmesi için sözel ve fiziksel yardım edilir ve ek süre verilir.

Oyun Hamuru Tarifi

3 su bardağı un ,1 su bardağı su, 2 çorba kaşığı sıvı yağ, ¼ su bardağı tuz Hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine sarı renk için zerdeçal, kırmızı ve tonları için vişne suyu kullanılır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.