Down Sendromlu Arkadaşım Var Türkçe Etkinliği

0
314
Down Sendromu Türkçe Matematik Etkinliği
Down Sendromu Türkçe Matematik Etkinliği

Down Sendromlu Bir Arkadaşım Var etkinliği Türkçe-Matematik bütünleştirilmiş bir etkinliktir. Kaynaştırma çalışmaları için uygulanabilir. Özel eğitim, engel grubu farkındalıklarında kullanılabilir. Sınıf içinde kolayca uygulanabilir.

ETKİNLİK: DOWN SENDROMLU BİR ARKADAŞIM VAR

Etkinlik Çeşidi: Bütünleştirilmiş Türkçe-Matematik Etkinliği ( Büyük Grup Etkinliği)

Yaş Grubu: 5 yaş

Süre: 40 Dk

Kazanım ve Gösterge:

Bilişsel Gelişim

Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.

Göstergeleri: Nesne/varlıkları birebir eşleştirir.

Kazanım 13: Günlük yaşamda kullanılan sembolleri tanır.
Göstergeleri:
Gösterilen sembolün anlamını söyler.

Kazanım 14: Nesnelerle örüntü oluşturur.
Göstergeleri:
Modele bakarak nesnelerle örüntü oluşturur.

Sosyal Duygusal Gelişim

Kazanım 8: Farklılıklara saygı gösterir.
Göstergeleri:
İnsanların farklı özellikleri olduğunu söyler.

Materyaller: ‘Down Sendromlu Bir Arkadaşım Var’ isimli hikayenin pazen tahta materyalleri, Eşleştirme kartları, Engel gruplarından oluşan birim kartlar

Sözcükler: İşitme Cihazı, Engel Grubu, Down Sendromu, Tekerlekli Sandalye

Kavram: Aynı-Farklı

Öğrenme Süreci: 

  • Çocuklara pazen tahtayla “ Down Sendromlu Bir Arkadaşım Var” hikâyesi anlatılır.
  • Hikâye bittikten sonra çocuklara başka farklılara sahip insanlardan bahsedilir ve engel gruplarından oluşan eşleştirme kartları tanıtılır.
  • Kartlardan birini öğretmen sınıfta tahtaya yapıştırarak örüntünün başlamasını sağlar ve çocuklardan o kartın başındaki veya sonundaki engel grubunun aynısını bulup domino şeklinde devam ettirmeleri istenir. Bunun sonuncunda ortaya bir şekil oluşur. (Ek-1)
  • Ardından çocuklar ikili gruplara ayrılır. Bu ikili gruplarla tahtada meydana gelen domino halindeki şeklin aynısını ellerindeki kartlarla oluşturmaları istenir. Bunun sayesinde engel gruplarından aynılarını hem eşleştirmiş hem de örüntüyü tamamlamış olurlar.
  • Tüm bunları yapmadan önce basit bir örneğini öğretmen yapar.

Değerlendirme:

  • Bu etkinlikte hangi yolları kullandık? (Betimleyici)
  • Oyunu oynarken neler hissettiniz? (Duyuşsal)
  • Sınıftaki kartlardan 2 farklı engel grubu kartı getirebilir misiniz? (Kazanıma yönelik)
  • Down Sendromlu ve diğer engel gruplarına sahip insanları gördünüz mü? (Yaşamla ilişkilendirme)

DOWN SENDROMLU BİR ARKADAŞIM VAR

Sizin hiç özel bir arkadaşınız var mı?

Benim var! Adı Tammy. Tammy benim en iyi arkadaşım. Onunla geçen yaz bir kampta tanıştık. Bu kamp, gündüz katılıp akşam uyumak için eve döndüğünüz yaz kamplarındandı. Kendimi bildim bileli yazlarımı hep bu kampta geçiririm, ama geçen yaz olanı içlerinde en iyi vakit geçirdiğim kamptı; Çünkü Tammy ile o zaman tanıştık.

Kamp her yaz olduğu gibi başladı. Kampçılar (orada çocuklara kampçı deniyor) gruplara bölündü: bir küçük çocuklar grubu, bir orta grup ve bir de büyük çocuklar grubu. Ben orta gruptaydım, çünkü bu grup yedi, sekiz ya da dokuz yaşındaki çocuklardan oluşuyordu; ben sekiz yaşındaydım.

Her grubun bir kamp lideri vardı. Benim grubumun lideri Bayan Theresa’ydı. Bayan Theresa gerçekten de çok harika birisiydi! Her gün bizim için eğlenceli bir şey bulurdu; örneğin, göl kenarından balık tutmaya ya da gölde yüzmeye gitmek gibi. Bazen sahilde voleybol ya da elim sende oyunu oynuyorduk ve her Cuma günü sanat ve el işi çalışmamız oluyordu. Ayrıca, şimdiye kadar ilk kez geçen yaz, tüm kampçıların, hatta küçüklerin bile katıldığı bir yetenek gösterisi yapıldı!

Kampın ilk haftası sona ererken, Bayan Theresa grubumuza Tammy katılacağını duyurdu. Bayan Theresa bize ayrıca. Tommy’nin kendisini rahat hissedebilmesi için yardımımıza ihtiyacı olduğunu söyledi ve Tammy kuralları öğrenirken ve çevreyi tanırken içimizden birinin onun yakın arkadaşı olmasını istedi.

Bayan Theresa Tammy’nin yakın arkadaşı olmak isteyip istemediğimi sorduğunda çok heyecanlandım! Grubumuzdaki en deneyimli kampçı bendim; bu yüzden, Bayan Theresa bu işi en iyi benim yapabileceğimi düşünmüş.

Hepimiz biraz korkmuştuk. Bunun nedeni, galiba Down sendromu hakkında pek bilgimizin olmamasıydı. Çocuklardan biri, Tammy’den bize Down sendromunun bulaşacağından korkuyordu ve onun bizimle kalmasının çok iyi bir fikir olmadığını düşünüyordu. Bir başkası ise Tammy’nin bizim kampımıza değil de özel bir kampa gitmesi gerektiğini, çünkü fazladan yardıma ihtiyacı olabileceğini düşünüyordu.

Bayan Theresa kampimizin Tammy de dâhil tüm çocuklara açık olduğunu söyledi. Sonra bize Down sendromu olan bir kişinin fazladan bir genle doğduğunu açıkladı. Bunun ne demek olduğunu sorduğumuzda ise, hepimizin genlerinin olduğunu, genlerimizin bedenlerimizin içindeki küçücük maddecikler ve bizi biz yapan şeyler olduğunu anlattı.

Bayan Theresa Down sendromlu çocukların dış görünüşlerinin birbirlerine çok benzediğini söyledi. Genellikle yüzleri yassi ve büyük, gözleri badem gözlü, kolları ve bacakları kisa, kulakları ve ağızları ise küçük oluyormuş. Down sendromu olan bazı çocuklar işitme ve görmede zorluklar yaşayabiliyor ve bazılarının bir şeyleri öğrenmeleri normalden daha uzun vakit alabiliyormuş. Down sendromu olan bazı çocukların tiyatro oyuncusu olarak yetiştiğini biliyor muydunuz?

Tammy’yle tanışacağım gün geldiğinde hem heyecanlı hem de biraz gergindim. Ya Tammy benden hoşlanmaz ve benim yakın arkadaşı olmamı istemezse? Annem bana kendim gibi olmam ve kararı Tammy’ye birakmam gerektiğini söyledi. Ben de öyle yaptım! Böylece arkadaş olabileceğimizi anladım, çünkü nasıl bir şaka yaparsam yapayim Tammy hepsine gülüyordu!

Tammy, yaptığımız bazı yavaş kalıyordu; örneğin ya da elim sende oyaptığımız bazı spor etkinliklerinde yavaş kalıyordu; örneğin, koşma yarışları elim sende gibi oyunlarda. Ama başka etkinliklerde çok iyiydi. Tammy sanat ve el işinde gerçekten çok yetenekliydi, özellikle de çömlek yapımında. Bir avuç kile çok şirin tabaklar ve vazolar dâhil her türlü şekli verebiliyordu! Yeteneklerimizi yetenek gösterisinde sergilememizin zamanı geldiğinde ben çok utandım ve çekindiğim için gösteriyeçıkmak istemedim, ama Tammy bana cesaret vererek pes etmemi engelledi.

Herkes bizim gösterimize bayıldı!

Tammy gitar, ben tef çaldım ve beraber kampta öğrendiğimiz şarkılardan birini söyledik. Harika bir takımdık! Utandığımı ve çekindiğimi bile unutmuşum!İşin en iyi tarafı, Tammy bana gitar çalmayı öğreteceğine söz verdi.

Tammy ve ben, kampta tanıştığımız o ilk günden beri arkadaşız ve Tammy, Söz verdiği gibi bana gitar çalmayı öğretiyor. Tıpkı Tammy gibi ben de bazı şeylerde yardıma ihtiyaç duyuyorum! Ve bu çok normal!

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.