Duygu Çemberi Okul Öncesi Müzik Etkinliği

0
333
Duygu Çemberi Müzik Etkinliği.fw
Duygu Çemberi Müzik Etkinliği.fw

Duygu Çemberi etkinliği okul öncesi müzik etkinliği olarak uygulanabilir. Okul öncesi duygular kavramı kazanımı için uygun bir etkinliktir. Etkinliği sınıfınızda kolayca kurgulayabilirsiniz.

ETKİNLİK: DUYGU ÇEMBERİ 

Kazanım ve Göstergeler

BİLİŞSEL GELİŞİM

Kazanım 10- Mekânda konum ile ilgili yönergeleri uygular.

Göstergeleri: Mekânda konum alır.

MOTOR GELİŞİM

Kazanım 5: müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.

Göstergeleri: Müzik ve ritim eşliğinde dans eder.

Materyaller: Yeri işaretlemek için kullanılacak elektrik bandı. Duyguları temsil eden fon müzikleri(Mutlu duygusu için hareketli, üzgün için slow, korkmuş için gerilim, şaşkın için şaşırma efekti).

Öğrenme Süreci

Yerde bantla dört tane büyük çember oluşturulur. Her çember bir duyguyu temsil eder. (Mutlu, üzgün, şaşkın, korkmuş) Her çemberin ortasına duygulara ait kartlar konulur. Öğrencilere hangi çemberin hangi duyguyu temsil ettiği, hangi müziğin hangi duyguyu temsil ettiği anlatılır. Öğrencilere mutlu insanlar nasıl yürür? Mutlu insanlar nasıl dans ederler? Gibi sorular sorulur. Öğrenciler taklitleri yaptıktan sonra mutluluğu temsil eden müzik açılır ve öğrencilerden dans etmeleri istenir. Müzik durunca öğrenciler mutluluk çemberinin içine girer. Sorular sırayla her duygu için sorulur ve aynı şekilde devam eder. Müzik durduğunda yanlış çembere giren öğrenci oyuna tekrar katılabilmek için müziğin temsil ettiği duygu hangisiyse onun taklidini yapar. Örneğin mutluluk müziği çalıyorsa mutlu insan taklidi yapar ve oyuna geri döner. Her duygunun oynanmasına dikkat edilir.

Değerlendirme

Çemberin dışında kalınca ne hissettin?

Hangi duyguyla dans ederken ya da yürürken eğlendin?

Üzgün/Mutlu/Şaşkın/Korkmuş dans eden insan gördün mü?

Sizce neden üzgün insanların hareketleri daha yavaş olur?

Sizce mutlu insanlar mı daha hızlı hareket eder korkmuş insanlar mı? Neden?

Uyarlama

Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu riski olan bir çocuk varsa; yönergeleri anlaması için zaman verilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.