Erkekler Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü Tercih Etmeli Mi?

0
394
Okul Öncesi Öğretmenliği’nde Erkek Öğrenciler
Okul Öncesi Öğretmenliği’nde Erkek Öğrenciler

Okul öncesi öğretmenliği bölümü erkeklerin çok tercih etmediği, daha çok kadınların benimsediği bir bölüm olarak bilinir. Bu yazımda yine üniversite öğrencileri ve tercih dönemindeki arkadaşlar için “Okul öncesi öğretmenliğini erkekler de tercih etmeli mi?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

“ALINTIDIR.”

Gelelim okul öncesi öğretmenliği bölümünde erkekler için neler olduğuna. Aslında kadınlardan farklı bir şey beklemiyor. Sadece annelik iç güdüsü mü denir buna bilemiyorum, kadınlar ve çocuklar daha çok birbiriyle bağdaştırılıyor. Genel olarak da zaten kadınlar çocuklarla, erkeklerden daha iyi anlaşıyor. Ancak bu durum her zaman böyle olmak zorunda değildir. Ve bu durum “erkekler çocuklarla ilgilenmekte başarısızdır” anlamına da gelmez. Belki bir kadından çok iyi okul öncesi öğretmeni olabilir, ancak erkeklerden de iyi okul öncesi öğretmenleri çıkabilir. Tamamen kişinin yeteneğine, kişisel özelliklerine bağlı bir durumdur.

Lafı çok uzatmadan okul hayatına geçeyim. Çünkü bu yazıya gelenlerin muhtemelen en çok merak ettiği konulardan biri okul öncesi öğretmenliği okuyan bir erkeğin okulda neler yaşadığıdır. Bildiğiniz gibi ben Ege Üniversitesi‘nde Okul Öncesi Öğretmenliği okuyorum ve 2.sınıf öğrencisiyim. Geçen bu sürede pek çok şey öğrendim ve mesleğe dair yeni keşiflerim oldu. İlk geldiğimde 70 küsür kişilik sınıfta 8-9 erkek olmamız gözümü korkutmuştu. “Napcam lan ben burda” gibi düşüncelere kapılmıştım. Ancak bu çok sorun olmadı. Zamanla sınıfla kaynaştıktan sonra alıştım. Sizde de öyle olacaktır. Tabi bu bölümü tercih edip, okumaya başlarsanız. Zaten bir süre sonra çoğu kıza “birader” gözüyle bakıyorsunuz. Sınıfta sırıtmamaya başlıyorsunuz. Kısacası alışılıyor.

Henüz staj zamanlarına gelmedim. Ancak daha önce okul öncesi eğitim kurumlarına incelemelere gittim. Teorik dersleri alırken “acaba yapabilir miyim?” diye soruyordum kendime. Ancak incelemeye gidip çocuklarla baş başa kaldığımda yapabileceğimi gördüm ve korkularım azaldı. Bu mesleğin bir erkek için yapılamayacak bir iş olmadığını anladım. Stajlar başladığında bu duruma daha çok alışacağımı ve çocuklarla daha iyi anlaşıp, onlar için iyi bir öğretmen olabileceğimi düşünüyorum.

Okul Öncesi Öğretmenliği Tercih Edilmeli Mi?

Okul öncesi öğretmenliği bölümüne başladıktan sonra öğrendiğim en önemli şeylerden biri şu oldu: Bir çocuğun hayatını en çok etkileyecek kişi aileden sonra okul öncesi öğretmenidir. Çünkü ana okulları ve diğer okul öncesi eğitim kurumları, çocukların gerçek anlamda ilk sosyal ortamıdır. Bu kurumlarda, hayatı boyunca kuracağı ilişkilerin, iletişimin temeli atılıyor. Ülkemizdeki ilköğretimden itibaren başlayan eğitim sistemi çocukların yaratıcılığını geliştirmeye yönelik değil. Ancak okul öncesi dönemde çocukların yaratıcılığının geliştirilmesi temel amaçlardan biridir. Bu gelişim ne kadar fazla ilerlerse, çocuk da hayatı boyunca o kadar pratik ve yaratıcı olabiliyor. Bu yüzden okul öncesi öğretmenleri aslında öğrencisi olacak bütün öğrencilerin hayatı boyunca yaşayacağı olayların sorumluluğunu üstleniyor.

Dışarıdan “çocuk bakıcılığı” tanımlamaları yapılsa da, meslek insanlar tarafından küçümsense de aslında oldukça ciddiyet gerektiren, baştan savma yapılamayacak kadar önemli ve bilinçli olarak yapılması gereken bir meslektir. Bu yüzden bölümü tercih edecek arkadaşlara tavsiyem -sadece erkekler için değil, herkes için geçerli olmak üzere- bölümün ciddiyetinin, insan hayatındaki öneminin farkında olmadan seçiminizi bu yönde yapmayın. Sadece gerçekten istiyorsanız, bu mesleği yaparım diyorsanız bu bölümü seçin.

Okul Öncesi Öğretmenliği’nde Erkek Olmak

Erkek Okul Öncesi Öğretmeni
Erkek Okul Öncesi Öğretmeni

Diğer bir konu da öğretmenlerin erkek öğrencilere karşı tutumu. Bazı öğretmenler gerçek anlamda bu bölümde erkek öğretmen olmasını istemiyor. Buna göre sınıf içinde tutum geliştiriyor ve bu düşünceyle derslerini işliyor. Daha önce bana bu şekilde davranan birine denk gelmedim ama şahit olduğum bu tarz olaylar oldu. Erkekler, bu bölümü okurken bazı derslere ilgisiz kalabiliyor. Bu bir gerçek. Dersin adı “Anne-Çocuk Beslenmesi” ise bunu çok da garipsememek gerekir. Ama genel anlamda bütün derslere, bölümle alakalı her şeye ilgisiz kalmak, bunu isteyerek ya da istemeden yapan biri için işkenceye dönüşebilir. Yazı içinde birkaç kez belirttiğim gibi, tüm bunları düşündükten sonra bölüm tercih edilmelidir.

Son Sözler

Benim bu bölümü tercih sebebim; hem bu mesleği yapabileceğime -hatta şu aralar akademisyen olabileceğime bile- inanmam ve diğer öğretmenliklere göre nispeten daha fazla iş imkanı, atanma olasılığı olmasıydı. Şu an 1 buçuk yılımı bu bölümde doldurmak üzereyim. Ve bu bölümü tercih ettiğim, bu bölümde bulunduğum için kesinlikle pişman değilim. Şu an için mutluyum. Bölüm ya da sınıf tekrarım yok, alttan 2 dersim dışında bir sorunum da yok. (Onlara da uyanamadım :D) Bir yandan da ne olur ne olmaz diye açıktan okumaya devam ettiğim, bıraktığım eski bölümüm Kamu Yönetimi var.

Okul öncesi öğretmenliğiyle ilgili öğrenmek istediklerinizi, bu yazıda cevabını bulamadığınız soruları yorum kısmından yazabilirsiniz. Elimden geldiği kadar cevaplamaya, yol göstermeye çalışırım.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.