Geometrik Yapboz

0
485
Geometrik Yapboz
Geometrik Yapboz

Geometrik Yapboz, okul öncesi matematik etkinliği olarak kullanabilecek 4 yaş, 5 yaş ve 6 yaş etkinliğidir. Sınıf içinde rahatça uygulanabilir. Matematik etkinliği planını bu sayfada bulabilirsiniz.

Etkinlik: Geometrik Yapboz

Etkinlik Çeşidi: Matematik Etkinliği (Büyük  Grup Etkinliği)

Yaş Grubu: 48-72 Ay

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ:

Bilişsel Gelişim

Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.(Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)

Kazanım 5. Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi söyler. Nesne/varlığın kullanım amacını söyler.)

Kazanım 15. Parça-bütün ilişkisini kavrar.(Bir bütünün parçalarını söyler.)

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)

Motor Gelişim

Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketler yapar. (Nesneleri yeni şekiller oluşturacak şekilde bir araya getirir.)

Materyaller

Tahtaya sabitlenebilir geometrik şekilli ahşap bloklar, ‘Bil Bakalım’ panosu, çuval.

Kavramlar

Geometrik şekil.(Daire, üçgen, kare, dikdörtgen, kenar, köşe)

ÖĞRENME SÜRECİ

Çocuklar U şeklinde oturtulur. Tam ortaya bil bakalım kutusu yerleştirilir. Bil bakalım kutusunun önüne de bir çuval içinde ahşap geometrik şekiller yerleştirilir. Bil bakalım kutusu çocukların sadece kollarının dışarıda olduğu nesneleri görmeden elleriyle tahmin etmelerini sağlayan bir kutudur. Çocuklara bil bakalım kutusunun arkasına aralarından birinin geçeceği ve ona çuvaldan çekeceği nesneyi elleriyle iyice inceledikten sonra nesnenin hangi özelliklere sahip olduğu neyden yapıldığı ne işe yarayabileceği ve son olarak hangi geometrik şekil olduğunun sorulacağı bilgisi verilir. Çocuk şekli çekip baktığında tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır. Öğretmen tahtaya sabitlenebilir olan bu geometrik bloklardan bir insan oluşturulacağı bilgisini verir. Bunun için bir başka çocuğu alır diğer çocuğun çektiği şekli tahtaya sabitlemesini ister. Örneğin bu bir daire ise insan figürünün kafası demektir. Sırasıyla başka iki çocuk çağırılır ve yine birisi bil bakalım kutusuna diğeri blok sabitlemeye yönlendirilir. Ortaya tüm uzuvlarıyla bir insan figürü çıkana kadar bu sıra devam eder. En sonunda bu geometrik şekillerle başka neler oluşturulabileceği konusunda sohbet edilir. Çocuklar beşerli gruplara ayrılır ve daire şeklinde oturmaları sağlanır. Her gruba aynı geometrik şekil çuvalı verilir ve bunlarla kendi özgün eserlerini oluşturmaları beklenir. Her grup oluşturduğu eserin ne olduğunu kısaca anlatır.

DEĞERLENDİRME

Bu etkinliğimizde hangi malzemeleri kullandık, hangi şekilleri gördük?

Çuvalın içindeki nesnelere dokunduğunda ne hissettin?

Sizce çevremizde geometrik şekillerin belirgin olduğu neler var ?

UYARLAMA

Sınıfta Dil ve Konuşma Bozukluğu Olan Bir Çocuk Varsa;

  • Alıcı dilde problemi olan bir çocuk varsa, çocuğa basit ve kısa cümlelerle soru sorulur.
  • İfade edici dilde problemi olan bir çocuk varsa, sorulan soruya yanıt verebilmesi için yeteri kadar süre tanınır.
  • Çocuk sözcükleri tam olarak çıkaramıyorsa, örneğin kareye ‘kaye’ diyorsa çocuğun söylediği sözcük çocuktan sonra düzgün söylenerek çocuğa bir sonraki denemesi için evet ‘evet kare’ denilerek model olunur ve çocuğun verdiği yanıt genişletilerek tekrar ifade edilir (Örneğin; “Çuvalın içinde kare var. “denilebilir. Daha sonra kare farklı cümlelerin içinde kullanılarak tekrar ifade edilir. ( Örneğin; Bu bir ahşap kare bu kareyle ne yapalım vb).

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.