Hayvanları Keşfedelim

0
92
Hayvanları Keşfedelim
Hayvanları Keşfedelim

Hayvanları Keşfedelim Etkinlik Planı

Etkinlik Çeşidi: Türkçe, Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik)

Yaş Grubu: 48 – 60 Ay

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Bilişsel Gelişim

Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)

Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın yapıldığı malzemeyi söyler. Nesne/varlığın kullanım amaçlarını söyler.)

Kazanım 15: Parça-bütün ilişkisini kavrar. (Göstergeleri: Bir bütünün parçalarını söyler.)

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)

Motor Gelişim

Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.)

Materyaller: Çeşitli malzemelerden oluşturulmuş hayvan figürleri, A4 boyutunda renkli kartonlar, yapıştırıcı

Sözcükler: Figür

Kavramlar: Miktar (Parça-bütün)

ÖĞRENME SÜRECİ

Çocuklar masanın etrafına otururlar.

Öğretmen sırayla öğrencileri yanına çağırır. Öğretmen öğrencinin gözlerini bir mendil ile bağlar. Öğretmen tahtaya, çeşitli malzemelerden oluşturulmuş hayvan figürlerinden birini tahtaya yapıştırır. Öğrenciden tahtadaki figüre dokunarak hangi hayvan olduğunu ve hangi malzemeden yapıldığını söylemesi istenir. Ardından gözleri açılarak tahmini ve gerçek durum karşılaştırılır. Tüm öğrencilere uygulandıktan sonra masaya geçilir.

Hayvanların özellikleri, figürlerinin nasıl malzemelerden yapıldığı, bu malzemeleri nerelerde kullandığımız ile ilgili sohbet edilir. Hayvan figürleri 3-4 parça (baş, gövde, ayaklar, kuyruk) olacak şekilde kesilir. Tüm parçalar karıştırılır. Her öğrenci 2 parça seçer ve hangi hayvana ait olduğu hakkında konuşulur. Öğretmen, öğrencilere renkli kartonlar dağıtır.

Öğrencilerden istedikleri değişik hayvan parçalarını seçip kartona yapıştırarak yeni bir hayvan oluşturmaları istenir. Oluşturdukları yeni hayvanlara bir isim vermeleri ve nasıl özellikleri olduğunu anlatmaları istenir.

Değerlendirme

Etkinlik sonunda aşağıdaki bilmeceler ve sorular yöneltilir:

Hav hav der atlarmış, kemiğini yakalarmış. (köpek)

Gökyüzünde kanat çırparak uçar, bir dal gördüğünde hoop diye atlar. (kuş)

En yüksek daldaki yaprakları o yer, en uzun boylu benim der. ( zürafa)

Dağda gezer bal arar, kışın uykuya o yatar. (ayı)

Kendi hayvanlarınızı oluşturmak hoşunuza gitti mi? Neler hissettiniz?

Dokunduğumuz hayvanların hangisi yumuşaktı/sertti/tüylüydü/tüysüzdü?

İncelediğimiz bu hayvanlardan hangilerini daha önce gördünüz? Nerede gördünüz?

Aile Katılımı

Ailelerden çocukları ile birlikte hayvanat bahçesini gezmeleri istenir. Gördükleri hayvanların özellikleri, yaşam alanları hakkında sohbet etmeleri istenir.

Uyarlama

Sınıfta Dil ve Konuşma Bozukluğu Olan Bir Çocuk Varsa;

Alıcı dilde bir problemi varsa çocuğa kısa ve basit cümlelerle soru sorulur.

İfade edici dilde zorluk yaşıyorsa sorulan soruya cevap verebilmesi, tahminini anlatabilmesi için yeteri kadar süre tanınır.

Çocuk bazı sözcükleri doğru olarak  söyleyemiyorsa öğretmen, çocuğun verdiği yanıtı düzelterek ifade etmelidir. Çocuğun sözcüğün doğru biçimini pekiştirmesi için öğretmen, bu sözcüğü cümlelerinde kullanmalıdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.