Hazine Avı Okul Öncesi Matematik Etkinliği

0
377
hazine avı okul öncesi matematik etkinliği
hazine avı okul öncesi matematik etkinliği

Hazine Avı okul öncesi metamatik etkinliği 4-6 yaş için uygun bir büyük grup etkinliğidir. Diğer matematik etkinliklerimiz için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi Dersler… 🙂

Etkinlik Çeşidi: Matematik Etkinliği (Büyük Grup Etkinliği)

Yaş Grubu:  4-6

MATERYALLER: Ana renklerden oluşan fazla sayıda 3*3 cm2’lik kart, hazine sandığı, renkli stickerlar, bloknotlar, boya kalemi, yatay çizgide çocukların kendisini çizdiği bloknotlar-dikey çizgide sayılar olan renk sütun grafiği

KAZANIM VE GÖSTERGELER

Bilişsel Gelişim

Kazanım 7: Nesne/varlıkları özelliklerine göre gruplar. (Rengine göre gruplar.)

Kazanım 8: Nesne/varlıkları özelliklerine göre karşılaştırır. (Miktarına göre karşılaştırır.)

Kazanım 20: Nesne grafiği hazırlar. (Nesneleri kullanarak grafik oluşturur. Grafiği oluşturan nesneleri sayar.)

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen etkinliği başlatmadan önce sınıfın farklı yerlerine fazla sayıdaki renk kartlarını saklar.

Çocuklar masaları U şeklinde düzenlenip otururlar.

Bloknotlar ve boya kalemleri verilerek herkesin kendisini gösteren bir şekil çizmesini ister ve çizdikleri şeyi asla unutmamalarını söyler. (Öğretmen altlarına çocukların isimlerini de yazar.)Öğretmen sırayla bir çocuğa kırmızı, bir çocuğa sarı, bir çocuğa mavi sticker vererek bu işlemi tüm çocuklarla uygular(böylece sınıfta 3 farklı grup oluşmuş olur).

Öğretmen stickerları çocukların göğsüne yapıştırmasını ve asla kaybetmemesini söyler.

Kırmızı olanların kendilerini çizdiği bloknotları kırmızı renk grafiğinin yatay çizgisine yapıştırır. Aynı işlemi sarı ve mavi renk grafiği için de yapar.

Hazine sandığını gösterir ve şaşırarak içindeki renk kartlarının kaybolmuş olduğunu söyler. Sadece 3 tane kalmıştır (bir kırmızı, bir mavi, bir sarı; örnek olması için çocuklara gösterilecektir).

Öğretmen, sandıkta daha fazla kart olduğunu ama bazılarının kaybolduğunu ve kaybolan kartları bulmada kendisine yardımcı olmalarını isteyerek çocukları motive eder. Ama şöyle bir kuralımız olsun; Herkes sadece göğsündeki renkten olan kartları toplasın. En sonunda kim kaç tane toplamış, sayalım. Ama farklı renkte toplanan kartlar sayılmasın. Herkes sadece göğsündeki stickerın renginde olan kartları alsın. Başka renk bulursanız bulduğu yerde bırakın. Anlatamadığım bir yer var mı?” diyerek çocuklara görev verir.

Bir şarkı açacağını ve şarkı başlayınca herkesin kartları aramaya başlayacağını, müzik bitince de herkesin yerlerine oturması gerektiğini söyler. Öğretmen hareketli bir çocuk şarkısı açar ve çocuklar kartları aramaya başlar.

Müzik bitince kırmızılar, sarılar ve maviler birlikte otururlar. Masada herkes kendi önüne kartlarını sıralar. Öğretmen kırmızı renk grafiğini alıp kırmızı grubun yanına gider. Kırmızı gruptaki öğrenciler kendilerini çizdikleri şeklin olduğu sütuna aşağıdan yukarıya doğru topladıkları kartları sayarak yapıştırır. Aynı işlem mavi ve sarı gruplarla da tekrarlanır.

Hareketli bir şarkı 🙂

Değerlendirme

-Tüm grafikler öğrencilerin görebileceği bir yere konur. Her grafik ayrı ayarı tüm öğrencilerle incelenir?

-Kim en fazla sayıda kırmızı/mavi/sarı kart bulmuş?

-Kim en az sayıda kırmızı/mavi/sarı kart bulmuş?

-Kimler eşit sayıda kırmızı/mavi/sarı kart bulmuş? Eşit bulanlar kaçar tane bulmuş?

-Tüm grafiklerde en fazla kart toplayan kim ve hangi renk?

-Tüm grafiklerde eşit sayıda kart toplayanlar kimler ve kaçar tane bulmuşlar?

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.