Kendi Müziğimiz Müzik Etkinliği (Bardaktan Müzik)

0
801
Kendi Müziğimiz Müzik Etkinliği Bardaktan Müzik
Kendi Müziğimiz Müzik Etkinliği Bardaktan Müzik

Kendi Müziğimiz okul öncesi müzik etkinlikleri arayışınız için uygun bir etkinliktir. Bardakta müzik etkinliğidir. Sınıf içinde müzik aletleri ve müzik yaptırmayı kapsar. Kolayca uygulanabilir.

Kendi Müziğimiz Müzik Etkinliği Etkinlik Planı

Etkinlik Çeşidi: Müzik Etkinliği ( Küçük Grup Etkinliği)

Yaş grubu: 45-60 Ay

Materyaller: 23 adet karton bardak

Sözcükler: Çalgı, ritim, ölçmek

Kavramlar: Önce-şimdi-sonra

Yöntem ve Teknikler: Göstererek yaptırma

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELER

Motor Gelişim

Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.(Göstergeleri: Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. Müzik ve ritim eşliğinde çeşitli hareketleri ardı ardına yapar.)

Bilişsel Gelişim

Kazanım 11: Nesneleri Ölçer. (Göstergeleri: Standart olmayan birimlerle ölçer.)

ÖĞRENME SÜRECİ

Bu iki küçük grup etkinliğinde sınıfı bölmek için çocuklar içinde mavi ve kırmızı renkte kartların bulunduğu kutudan kart seçerler. Çocuklar seçtiği karta göre öğretmeniyle etkinlik alanına gider.

Çocuklar sınıfta bir çember oluşturur. Etkinlik başlamadan önce “Şarkı Söyle Dans Et” şarkısı hep beraber söylenip şarkının hareketleri yapılır. Ardından herkes çemberde olduğu yere oturur. Öğretmen “ Müzik dinlemeyi seviyor musunuz? Müzik yapmak için hangi aletler kullanılır? Müzik aletlerinin hepsine ne denir?” sorularını sorup cevaplarını aldıktan sonra “Müzik aletlerinin hepsinin ortak adı çalgıdır. Peki sizce bardağı bir çalgı olarak kullanabilir miyiz?” der ve çocuklara sırayla karton bardakları dağıtır. Ardından bardaklarla ritim çalışması yapılacağı söylenir ve ritim kelimesinin anlamı anlatılır. Ritim çalışmasına başlanır. (el çırp, el çırp, bardağı al, yana koy) bu şekilde bardaklar çember içinde döner. Tur tamamlanıp çocuklar ritmi öğrendiğinde “minik tırtıl, koza yapmış, kelebek olmuş, sonra uçmuş” sözleri ritme uygun olarak söylenip çalışma tekrarlanır.

Not: Şarkı söyle dans et youtube’den açılır.

DEĞERLENDİRME

Ritmimizi oluştururken ilk önce hangi hareketi yaptık?

Ellerimizi iki kez vurduktan sonra hangi hareketi yaptık?

Ritmimizin hareketleri sırasıyla nelerdi?

UYARLAMA

Görme engelli çocuk varsa; ritim yönergesi verilir. Çalması gereken ritim öğretildikten sonra ona ritim tutma görevi verilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.