Mutsuz Kedi Dila Okul Öncesi Türkçe Etkinliği

0
310
Mutsuz Kedi Dila Türkçe Etkinliği
Mutsuz Kedi Dila Türkçe Etkinliği

Mutsuz Kedi Dila okul öncesi Türkçe etkinliği, hikayesini bu yazı içinde bulabileceğiniz bir büyük grup etkinliğidir. Sınıf içinde kolayca uygulanabilir. 5 yaş okul öncesi etkinlikler ve 6 yaş okul öncesi etkinlikleri arayışınızda bu etkinliği kullanabilirsiniz.

ETKİNLİK: MUTSUZ KEDİ DİLA- TÜRKÇE(Büyük Grup Etkinliği)

Kazanım ve Göstergeler

BİLİŞSEL GELİŞİM

Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Göstergeleri:

Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.

Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

DİL GELİŞİMİ

Kazanım 7: Dinlediklerinin anlamını kavrar.

Göstergeleri:

Sözel yönergeleri yerine getirir.

Dinlediklerini açıklar.

Kazanım 8: Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.

Göstergeleri:

Dinledikleri ile ilgili sorular sorar.

Dinledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.

SOSYAL VE DUYGUSAL ALAN

Kazanım 4: Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar.

Göstergeleri:

Başkalarının duygularını söyler.

Başkalarının duygularının nedenlerini söyler.

Kazanım 5: Bir olay ya da durumla ilgili olumsuz duygularını uygun yollarla gösterir.

Göstergeleri:

Olumlu/olumsuz duygularını olumlu sözel ifadeler kullanarak açıklar.

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen, çocukların sandalyelerini alıp yarım ay şeklinde yerleştirmelerini ve oturmalarını ister. ‘Keçiler gitti’ parmak oyununu oynatır ve ‘şimdi size bir hikâyem var ve bakalım hikâye kahramanımız neler hissediyormuş?’ der ve hikâye anlatımına geçilir.

MUTSUZ KEDİ DİLA

Leyla Fonten, evine yerleşen yaramaz dostlarının öykülerini tek tek anlatıyor, nazikçe. Başlarken de diyor ki: “Etrafımda bunca hayvanı görünce, hepsini ben toplayıp getirdim sanmayın! Her birinin burada olması tesadüf eseri: Sinek pencereyi açık unuttuğum bir gün uçuverdi içeri. Örümcek ise bir sabah yedide bacadan aşağı indi. Kedi yılışa yılışa içeri girdi yağmurlu bir günde. Köpeği kim bilir kim bırakmış arka bahçeme. Kuşu kardeşim hediye etti, balığı ise uzaklardan bir kuzen. Fare, kurbağa, kirpi… Kurtulamadım gitti. Tümünü besliyorum mecburen.

Kolay mı sandınız bunca hayvanla aynı evde yaşamayı? Hele bide benim gibi yaşınız olduysa 86. Onları beslemek, yıkamak ve uyutmak işin kolay tarafı. En zoru da kişilikleriyle uğraşmak. E nede olsa her birinin huyu suyu farklı. Mesela kedim Dila. Bir bilseniz ne kadar da mutsuz… Mutsuz kedi mi olurmuş demeyin vallahi de mutsuz billahi de mutsuz. İnanmazsanız anlatacağım hikâyeye kulak verin. Dila nasıl da mızmızdır anlatamam. Acıkınca acıktım diyeceğine başlar ağlamaya onu susturmak için herkes koyar önüne ne bulduysa. Kendini tutamaz doyduğunu anlamaz bizimkisi. Silip süpürür mama kabındaki tüm yiyecekleri. Ne çok bahanesi var mutsuz olmak için bu kez de ucunu kaçırdı Dila yiyip içmenin. Can sıkıntısı en kötüsü yok mu bu dertten kurtaracak dilayı. Bir sihirli değnek ya da bir büyü yok etse bir anda bu bunaltıcı havayı. Uykusu gelen biri ne yapar? Sizi bilmem ama bizim Dila ağlar. Gerçi herkes huysuzlaşır azıcık ama bu kadar da olmaz ki gözyaşlarına yazık. Bu böyle sürüp gitti aylarca.

Sabrımız taştı sonunda doğrusu onun mutsuzluğuna da pek artık aldırmıyoruz. Akan gözyaşlarıyla ister bir göl oluştursun ister bir havuz. Bizim Dila susamış geçenlerde bana su verecek kimse yok mu bu evde diye seslendiyse de malum kimsenin kulakları dilayı dinlememekte. Dila’ya su getiren olmayınca çaresiz akvaryumdaki suyu içti. Hepimiz gördük olanı biteni aslında ama her şey öyle hızlı gelişti ki seslenecek vakit yoktu vallaha. Dila susuzluğunu gidereyim derken balık Sefa da akvaryumda salına salına gezerken kedinin boğazına kocaman bir balık kaçacağı kimin aklına gelir ki? Görünmez kaza diye işte buna denir. Yok yok hikâyenin sonu kötü değil merak etmeyin. Ne de olsa bu evdeki herkes birbirinin dostluğundan emin. Önce şaşırdı tabi Sefa azıcık da korktu. Telaşla dilanın midesinde döndü durdu. Sonra baktı Sefa işe yarıyor bu gezinti o döndükçe ileri geri Dila gıdıklanıyor kendisini tutamayıp kıkır kıkır gülüyor. Ta o günden beri ağlamaya başlayacakken Dila balık Sefa cup diye giriyor mutsuz kedinin içine küçük bir gezintiye çıkıyor dostunun midesinde. Meğerse Sefa da sıkılırmış tek başına akvaryumda oturmaktan, bir arkadaşı güldürmek gibisi var mı? Burada işe yarıyorum en azından.

Materyaller: Kukla( hikâye anlatıcısı olarak bir kukla kitaptaki leyla teyzeyi temsilen)

DEĞERLENDİRME: Öğretmen çocuklara ne zaman mutlu/mutsuz olduklarını sorar. Mutlu/mutsuz olduklarında ne yaptıklarını sorar. Arkadaşının mutlu veya mutsuz olduğunu nasıl anlarsın? Bu durumda ne yaparsın? Gibi sorular sorulur. Kukla çocuklara verilir ve kendilerinden mutlu, üzgün, korkmuş ve ya şaşkın bir hikâye anlatılır. Tüm çocuklar sabırla beklenir. Gerektiği zaman desteklemeler yapılır.

Uyarlama

Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu riski olan bir çocuk varsa çocuk etkinliğe başlama sürecinde sabırla beklenir. Hikâye esnasında ve ya sonrasında sorulan sorular net sorulur, çocuğun sorduğu sorular de net bir şekilde yanıtlanmaya çalışılır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.