Önce Tüne Sonra Köprü Oyun Etkinliği

0
443
nce Tüne Sonra Köprü Oyun Etkinliği
nce Tüne Sonra Köprü Oyun Etkinliği

Önce Tünel Sonra Köprü etkinliği, Okul Öncesi Oyun Etkinliği arayışınız için uygun bir etkinliktir. Sınıf içinde kolayca uygulanabilir. Büyük grup etkinliğidir.

Önce Tüne Sonra Köprü Oyun Etkinliği Etkinlik Planı

Etkinlik Çeşidi: Oyun Etkinliği (Büyük Grup Etkinliği)

Yaş grubu: 45-60 Ay

Materyaller: 30 adet gazeteden yapılmış top, üç adet sepet

Sözcükler: Tünel, köprü

Kavramlar: Önce, sonra

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Motor Gelişimi

Kazanım 3:Nesne kontrolü gerektiren hareketler yapar. (Göstergeleri: Bireysel ve eşli olarak nesneleri kontrol eder.)

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen “Yeni bir parmak oyunu oynayalım mı, haydi bakalım hepimiz çember olalım.” diyerek sınıfı çember şeklinde toplar ve çemberin ortasına kura çekilecek torba konur. Çocuklarla birlikte ‘sar sar’ parmak oyunu oynanır. Parmak oyununun sonunda söylenen “Ne var orada?” sorusu çemberin ortasındaki torba gösterilerek sorulur. Sınıftaki öğrenciler kura yöntemiyle mavi kartı çekenler ve kırmızı kartı çekenler olarak iki gruba ayrılır. Gruplar birbirine aralıklı, paralel olarak, çocuklar da arka arkaya tek sıra halinde dizilirler. İki gruba da eşit mesafede olacak şekilde büyük bir kap içine 30 adet gazeteden yapılmış top koyulur. Her grubun önünde de birer boş kap bulunur. Öğretmen çocuklar ve materyaller yerine yerleştiği zaman oyunun nasıl oynanacağını kendisi göstererek anlatır. Müzik başlayınca (Surfaris – Wipe Out) oyun başlar. Çocuklar önce tünel olurlar. Bunun için aynı hizaya dizilen çocuklar bacaklarını açarlar ve grubun en önündeki çocuk içinde bütün topların bulunduğu kaptan rastgele bir top alarak topu bacaklarının arasından arkadaki arkadaşına verir. Bu şekilde top sıranın en sonuna geldiğinde grup daha sonra köprü olur. Bunun için bütün çocuklar ellerini havaya kaldırırlar ancak hiç kimse arkasına dönmez. En arkadaki çocuk topu önündeki arkadaşına vererek topun elden ele en öne ulaşıp grubun önündeki boş kaba atılmasını sağlarlar. Oyun, içi top dolu olan kap boşalana kadar devam eder. Oyun bittikten sonra her grubun önündeki kapta bulunan toplar sayılır ve sonra toplanan toplar birimler yardımıyla panoda gösterilir.

Sar Sar’ Parmak Oyunu

Sar sar ne var orada

Bir tırtıl yürür işte yollarda

Sar sar ne var orada

Bir tavşan zıplar işte kırlarda

Sar sar ne var orada

Bir kedi geldi sizinle oynamaya

Sar sar ne var orada

Bir kartal uçar işte havada

Sar sar ne var orada

Bir kaplan geldi işte buraya

Haouv

DEĞERLENDİRME

Hangi grup daha çok top taşıdı?

Oyun sırasında eğlendiniz mi?

UYARLAMA

Görme engelli çocuk varsa; etkinlikten önce ve etkinlik sırasında toplara dokunmasına izin verilir. Çocuk, toplar sepete atılırken çocuğu sepetin başında sepeti ve topun sepete düşüşünü hissedeceği şekilde konumlandırılır.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.