Piramitler Okul Öncesi Sanat Etkinliği

0
330
piramit etkinligi 1
piramit etkinligi 1

Piramitler okulöncesi sanat etkinliği, 36 ay grubu için uygun bir sanat etkinliğidir. Diğer sanat etkinliklerimize ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Etkinlik Adı: PİRAMİTLER
Etkinlik Çeşidi: SANAT ETKİNLİĞİ ( BÜYÜK GRUP)
Yaş Grubu:36 Ay
Kavram: BÜYÜK-KÜÇÜK
Materyaller: Farklı büyüklüklerde kesilmiş straforlar, mum boya, yapıştırıcı

piramitler etkinliği kazanım ve göstergeler
piramitler etkinliği kazanım ve göstergeler

Öğrenme Süreci

Çocukların masalara geçmesine yardımcı olunur. Öğretmen çocuklara “farklı şekillerde binalar gördünüz mü? bu binalar nasıldı? Büyük kare yapılar var mıdır? Peki üçgen yapılar var mıdır?” şeklinde sorular sorar. Farklı şekil ve boyutlarda binaların olduğu resimler gösterir. Resimlerdeki yapılarda gördükleri şekillerin ne olduğu, yapıların hangisinin daha büyük olduğu, hangisinin daha küçük olduğu hakkında konuşulur. Daha sonra öğretmen her çocuğa beşer adet farklı büyüklüklerde strafor, yapıştırıcı ve mum boyalarını verir. Kendi piramitlerini yapacaklarını, straforları istedikleri gibi renklendirebilecekleri söylenir. Öğretmen etkinlik sırasında çocukların yanına giderek straforları sıralamalarını gözlemler. Gereken yerlerde çocuklara yardımcı olur.

piramit etkinligi
piramit etkinligi

Değerlendirme

Etkinlik sonunda çocuklar sıra ile kendi piramitlerini gösterir. Piramitlerde hangi renkleri kullandıklarını, straforları neden bu şekilde sıraladıklarını anlatırlar. Öğretmen “straforları böyle yerleştirmeseydiler piramit düzgün durabilir miydi? Piramite ne olurdu?” şeklinde sorular sorarak etkinlik hakkında sohbet edilir.

Uyarlama:

Sınıfta Görme Yetersizliği Olan Bir çocuk Varsa:
Etkinlik sırasında çocuğa ipucu sunulur. Önce sözel ipuçları verilerek ne yapacağı anlatılabilir ya da fiziksel yardım ile nasıl yapılacağı açıklanır. Çocuğun straforları yapıştırma aşamasında yönlendirme yapılır.

Aile katılımı:

Ailelerden çocukları ile birlikte evdeki farklı büyüklükteki nesneleri incelemeleri ve bunlar hakkında sohbet etmeleri istenir.

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.