Sınıfımızda Kar Yapalım Okul Öncesi Sanat Etkinliği

0
461
Sınıfımızda Kar Yapalım
Sınıfımızda Kar Yapalım

Sınıfımızda Kar Yapalım etkinliği okul öncesi fen etkinliği ve okul öncesi sanat etkinliği olarak bütünleştirilmiş şekilde kullanılabilir. 5 yaş grubu için ideal bir etkinliktir.

ETKİNLİK : SINIFIMIZDA KAR YAPALIM

Etkinlik Çeşidi: Fen Etkinliği İle Bütünleştirilmiş Sanat Etkinliği (Büyük Grup)

Yaş Grubu: 5 yaş

Süre: 25 dk

Kazanım ve Gösterge:

Bilişsel Gelişim

Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.

Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, kokusunu, tadını, miktarını, sesini, yapıldığı malzemeyi ve kullanım amaçlarını söyler.)

Dil Gelişimi

Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.(Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)

Motor Gelişim

Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. Malzemelere elleriyle şekil verir.)

Sosyal ve Duygusal Gelişim

Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Nesneleri alışılmışın dışında kullanır. Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)

Materyaller: Traş Köpüğü, karbonat, sirke, sim, gıda boyası, kağıt

Sözcükler: Köpük, karbonat

Kavram:

Öğrenme Süreci: Karın nasıl oluştuğunu anlatan küçük video çocuklarla beraber izlenir. Video bitiminde çocuklara en son ne zaman kar gördükleri ve İzmir’e en son ne zaman kar yağdı diye sorulur. Bunun sonucunda kendi karımızı oluşturacağımız çocuklara söylenir. Öğrencilerden u düzenine geçmeleri istenir. Öğretmen bütün öğrenciler görebileceği bir yerde konumlanır ardından elindeki kaba karbonatı döker. Karbonatın üzerine traş köpüğü ve gri sim ekledikten sonra güzelce karıştırır. 1-2 dakika beklendikten sonra çocukların gözlemlemesi sağlanır.(Çocuklarada denemeleri için fırsat tanınır.) Ardından çocuklar oluşturulan yapay karla oynar ona şekiller verirler. Bütün karlar toplanıp tekrar kaba konur ve üzerine sirke dökülür. Sirke döküldüğünde köpük köpük oluşum çocuklarla beraber izlenir. Daha sonra üzerine gıda boyası dökülerek renkli köpükler oluşturulur. Çocuklara birer kağıt verilir bu renkli köpüklerle serbest olarak sanat etkinliği yapılır.

Değerlendirme:

  • Oluşturduğumuz karla oynamak zevkli miydi?
  • Köpükle resim çizmek hoşunuza gitti mi?
  • Etkinlikte en çok neyi yapmaktan zevk aldınız?

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.