Temiz Kirli Deneyi

1
1161
Temiz Kirli Deneyi
Temiz Kirli Deneyi

Temiz Kirli deneyi okul öncesi bütünleştirilmiş fen, drama ve oyun etkinliğidir. Büyük gruplara uygulanır. Sınıf içinde kolayca uygulanabilir.

TEMİZ-KİRLİ DENEYİ

ETKİNLİK TÜRÜ: Fen Etkinliği, Oyun Etkinliği, Drama  (Büyük Grup)

KAZANIM VE GÖSTERGELER

Bilişsel Gelişim;

Kazanım 1; Nesne/ durum / olaya dikkatini verir.
Göstergeleri; Dikkat edilmesi gereken nesne / durum / olaya odaklanır.

Sosyal-Duygusal Alan

Kazanım 7. Bir işi veya görevi başarmak için kendini güdüler.

Göstergeleri:

Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.

Özbakım Becerileri;

Kazanım 1; Bedeni ile ilgili temizlik kurallarını uygular.
Göstergeleri; Elini yüzünü yıkar.

MATERYALLER

Su, sıvı deterjan, karabiber, su/mikrop/sabun kartları

SÖZCÜKLER :

KAVRAMLAR:Temiz- kirli,

ÖĞRENME SÜRECİ

Çatlak patlak(2 el avuç içleri, çapraz birbirine vurulur.)

Çırpalım,

Çat pat çat pat(2 el birbirine vurulur.)

Şıklatalım,

Şik şak şik şak(2 el şıklatılır.)

Yürüyelim,

Rap rap rap rap(Ayaklarla yürüme hareketi yapılarak renklerin olduğu halıya getilir.)

Çocuklara temiz olmakla ilgili “temizlik nedir?, elimiz ya da başka bir yerimiz kirlendiğinde nasıl temizleriz?” gibi sorular sorulur ve ardından Temiz Çocuklar (https://www.youtube.com/watch?v=c3Jyo2oEnY8) isimli video birlikte izlenir.

Videonun ardından çocuklara videoda nelerin dikkatlerini çektiği sorulur. Sabun ve el yıkamakla ilgili kısım hatırlattırılır. “Şimdi sabunun ne işe yaradığını, kirleri nasıl çıkardığını hep birlikte görmek için bir deney yapalım mı?” diye sorulur ve çocuklar 3 ayrı masaya yerleştirilir. Masalara renk kartları seçtirilerek kura ile yerleştirilir.
İki adet cam bardaktan birine sıvı sabun yoğunluklu su doldurulur. Diğerine de karabiber ve su ile doldurulur. Öğrenciler sırayla gelip parmaklarını önce karabiberli suya daldırıp ardından sıvı sabun yoğunluklu bardağa daldırır. Parmaklardaki karabiber parçacıklarının sıvı sabunun içine aktığı, parmakların temizlendiği gözlemlenir.

Deneyin ardından “hadi şimdi bir oyunla sabun ve kirleri canlandıralım” komutuyla küçük bir drama başlatılır. 2 adet mikrop, 2 adet sabun ve 2 adet su gönüllü olan çocuklar arasından seçilir. Seçilen rollerin yerine geçen çocukların boyunlarına bu rollerin görsellerinin olduğu kartlar asılır. 2 adet mikrop sınıfın bir köşesinde, su ve sabunlar başka bir köşesinde, diğer çocuklar ise orta kısımda konumlandırılır. Mikroplar ortada yer alan çocuklara bulaşmaya çalışacaktır. Eğer bir çocuğu mikrop yakalarsa, ondan kurtulması için su ve sabunun birlikte ona dokunmaları gerekir. Bu oyunun kuralları çocuklara anlatıldıktan sonra oyun başlatılır ve oyun roller değişerek devam eder. Oyun birkaç kez tekrarlanır. Daha sonra Temizlik Şarkısı (https://www.youtube.com/watch?v=DT7LuGaNdio) eşliğinde dans ederek etkinlik sonlandırılır.

DEĞERLENDİRME
Aşağıdaki sorularla değerlendirme yapılır.

  • Sabunu ne için kullanırız?
  • Ellerimiz kirlendiğinde neler yapmalıyız?
  • Ellerimizi yıkamazsak ne olur?
  • Mikrop/sabun/su olduğunda ne hissettin?

UYARLAMA

Hafif otizmli olan öğrenci için video izletirken en rahat gözlemleyeceği konum seçilir. Deney sırasında öğretmen denetiminde destek duyması halinde destek verilerek sıraya alınır. Hareketli kısımda yönergelerle ona yardımcı olunur.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu girin.
İsminizi girin.