Yaramaz Ejderha Okul Öncesi Türkçe Etkinliği

0
308
Yaramaz Ejderhalar Okul Öncesi Türkçe Etkinliği
Yaramaz Ejderhalar Okul Öncesi Türkçe Etkinliği

Yaramaz Ejderha okul öncesi Türkçe etkinliği, okul öncesi 60 ay (5 yaş) için uygun, eğlenceli bir okul öncesi etkinliğidir. Diğer Türkçe ve okuma yazmaya hazırlık etkinliklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik Adı: Yaramaz Ejderha

Etkinlik Çeşidi: Türkçe Etkinliği

Yaş Grubu: 60 ay

Kavramlar: temiz-kirli

Materyaller: Yaramaz Ejderhalar (Debi GLIORI-Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları) hikaye kitabı, temiz ve kirli orman görüntüsü (a2 boyutunda mukavvaya yapıştırılmış), ejderha, fare, fil, aslan, kuş, kaplan, ayı, kaplumbağa çomak kuklaları, pet şişelerden yapılmış geri dönüşüm kutuları, cam, plastik ve kağıt atıkları

Sözcükler: geri dönüşüm, yabani, buzul

Yöntem ve Teknikler: Kukla ile Hikaye Anlatımı

KAZANIM VE GÖSTERGELER:

Dil Gelişimi

Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)

Bilişsel Gelişim

Kazanım 7. Nesne veya varlıkları özelliklerine göre gruplar. (Göstergeleri: Nesneleri/ varlıkları kullanım amaçlarına göre gruplar.)

ÖĞRENME SÜRECİ

Çocuklar u düzeninde otururlar. Öğretmen çocukların karşısına sahne ve çomak kuklalarla birlikte oturur. Hikayede öncelikle temiz sahneyi kullanır. Hayvanlar ormanı kirlettiğinde kirli orman görseli çevrilir. Hikaye bittiğinde değerlendirme soruları sorulur. Daha sonra çevreye cam, kağıt, plastik atıklar koyulur. Öğretmen bunu hikayedeki hayvanların ormanı kirletmesine benzetir. “Peki şimdi ormanı temizlemek içinne yapabiliriz?” diye sorar. Geri dönüşüm kutularını ortaya koyar. Her birini ( ‘’Sizce bu ne olabilir? Bunun içine ne koyabiliriz?  gibi ardından Bu cam atık kutusudur, cam olan atıklarımızı çöplerimizi bunun içine atarsak onları yeniden kullanabiliriz’’ denir.) çocukların fikrini alarak tanıtır. Çocuklardan çöpleri gruplandırarak geri dönüşüm kutularına atması istenir. Sınıftaki tüm çöpler bittiğinde etkinlik tamamlanır.

Yaramaz Ejderhalar
Yaramaz Ejderhalar

DEĞERLENDİRME

-Ejderhaların hangi davranışları yanlış? Neden?

-Ejderhalar ormanı eski haline getirebilmek için neler yapmalılar?